RSS

Notariusz w obrocie nieruchomościami

27 Sier
Notariusz w obrocie nieruchomościami

Reguły sprzedaży nieruchomości

Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie

Dokumentem stwierdzającym nabycie prawa do nieruchomości jest zazwyczaj akt notarialny. Może to być również postanowienie sądu lub umowa cywilno-prawna ze spółdzielnią mieszkaniową.

Rola notariusza w zbywaniu praw do nieruchomości

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, a wykonywane przez niego czynności mają charakter dokumentu urzędowego.

Ciekawostka: w Wielkiej Brytanii osobą zaufania publicznego może być lekarz lub aptekarz, który może wykonywać czynności zarezerwowane w Polsce jedynie dla notariuszy.

Czynności notarialne są zazwyczaj wykonywane w kancelarii notarialnej. Można sprawdzić rejestr kancelarii w „Monitorze Polskim”. Notariusze wychodzą poza swoje biura w nadzwyczajnych przypadkach.

Jeżeli spotkasz pana, ubranego w togę, w mieszkaniu, które chcesz zakupić, który oświadczy, że spisze akt notarialny, jak tylko zapłacisz cenę za nieruchomość – bierz nogi za pas i dzwoń na policję. Takie numery się zdarzały. Zresztą notariusz nie nosi togi.

Notariusz używa pieczęci urzędowej z wizerunkiem orła.

Prowizje notariuszy

Wysokość wynagrodzenia została opisana tu: opłaty notarialne

Ważne informacje o rejentach

Notariusz jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne.

Podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności.

Ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu czynności notarialnych na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym, z uwzględnieniem szczególnej staranności, do jakiej jest obowiązany przy wykonywaniu tych czynności.

Nadzór nad działalnością notariuszy i organami samorządu notarialnego sprawuje Minister Sprawiedliwości osobiście, za pośrednictwem prezesów sądów apelacyjnych lub sądów wojewódzkich/okręgowych albo przez wyznaczone osoby.

Czynności notarialne

  • sporządzanie aktów notarialnych;
  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia;
  • sporządzanie poświadczeń;
  • doręczanie oświadczeń;
  • spisywanie protokołów;
  • sporządzanie protestów weksli i czeków;
  • przyjmowanie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów, danych na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne;
  • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów;
  • sporządzanie, na żądanie stron, projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
  • sporządzanie innych czynności wynikających z odrębnych przepisów.

Wszelkie dokumenty oraz sporządzane akty notariusz powinien robić w sposób zrozumiały i przejrzysty. Przy okazji jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej. Ma prawo również sprostować protokołem niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Dokumenty są archiwizowane po 10 latach. Oczywiście wszelkie czynności wykonywane przez notariusza muszą być w zgodzie z prawem.

Co jest ciekawostką, to to, że notariuszowi nie wolno dokonywać ww czynności, które dotyczą samego notariusza lub jego bliskich.

Jeżeli podoba się Tobie ten artykuł, kliknij LUBIĘ TO! na Face Book’u – po prawej stronie,
a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami.
Face Book - dołącz do inwestorów w nieruchomości

Ważne informacje na temat nieruchomości

 
11 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 27 sierpnia 2012 w Nieruchomości, Prawo dotyczące rynku nieruchomości

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,