RSS

Zbywanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste

12 Sty
Zbywanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste

Zbycie nieruchomości w użytk. wieczyste

Procedury są podobne, jak przy sprzedaży na własność. Różnicę stanowi sposób rozliczenia. Osoba nabywająca grunty na własność musi zapłacić ich cenę. Osoba nabywająca grunty w użytkowanie wieczyste zamiast ceny płaci opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

Opłaty użytkowania gruntu

Opłaty te nalicza się według stawek procentowych od ceny gruntu. Przy zbywaniu gruntu bardzo ważne jest ustalenie jego wartości. Jeżeli sprzedaż odbywa się w formie przetargu, to cenę nalicza się do ceny uzyskanej. Jeżeli grunty sprzedawane są bez przetargu, to cena nie może być niższa niż wartość, od której nalicza się opłaty.

Opłatami są: jednorazowa opłata pierwsza (do dnia aktu notarialnego) oraz opłaty roczne.

Opłata pierwsza wynosi od 15-25% ceny gruntu. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, z wyjątkiem pierwszego roku, za który została uiszczona opłata pierwsza.

Opłaty roczne opłaca się do dnia 31 marca. Organ może jednak wyrazić zgodę na inny termin, byleby był w danym roku kalendarzowym.

Stawki za użytkowanie wieczyste

Stawki procentowe są zróżnicowane:

  • 3% – cała reszta
  • 2% – turystyka
  • 1% – mieszkaniowe, infrastruktury technicznej, publiczne, sportowe, rolne
  • 0,3% – niezarobkowe cele (charytatywno-opiekuńcze, oświatowo-wychowawcze, naukowo-dydaktyczne, ochrony zdrowia, kultury, obronności i bezpieczeństwa państwa, sakralne)

Czyli wysokość stawki rocznej zależy od celu, na który grunt został nabyty w użytkowanie wieczyste.

Na cele mieszane przyjmuje się stawkę procentową właściwą dla tego celu, który w umowie został określony jako cel podstawowy.

Jeżeli w trakcie trwania użytkowania wieczystego nastąpi trwała zmiana przeznaczenia gruntu, będzie potrzebne skorygowanie stawki.

Stawka 3% może zostać podwyższona przez wojewodę dla nowooferowanych gruntów na etapie oferty.

Organ może dokonać aktualizacji ceny bazowej gruntów w użytkowaniu wieczystym. Warunkiem jest zmiana wartości gruntu na rynku. Opłata będzie naliczana wg nowej wartości. Również użytkownik wieczysty ma prawo zażądać na organie zmiany ceny bazowej. W takiej sytuacji użytkownik sam musi przedstawić operat szacunkowy wartości. Aktualizację należy wykonywać nie częściej niż co 3 lata.

Zmiana opłaty

Jeżeli nowa zaktualizowana opłata roczna jest wyższa niż opłata dotychczasowa minimum dwukrotnie, to w I roku użytkownik płaci podwójną opłatę a kolejne lata zwiększoną tak, aby w III roku była pełna opłata.

Organ, który chce dokonać aktualizacji opłat musi wysłać (za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) do użytkownika wypowiedzenie dotychczasowej opłaty wraz z ofertą nowej. Użytkownik wieczysty ma 30 dni, licząc od dnia otrzymania wypowiedzenia, na reakcję. Jeżeli nie zareaguje, oznacza to, że nową opłatę przyjął. Jeżeli użytkownik wieczysty nie godzi się na nową opłatę, musi złożyć wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o uznanie, że wypowiedzenie i nowa oferta są wg niego nieuzasadnione. SKO podejmuje próbę doprowadzenia do ugody. Jeżeli strony nie dogadają się, co do nowej oferty, Kolegium wydaje swoje orzeczenie. Strona może złożyć pozew do Sądu Powszechnego, który ostatecznie rozstrzyga sprawę.

Inwestowanie w nieruchomości

Jeżeli chcesz zakupić mieszkania na wynajem, sprawdź ile będziesz płacił rok w rok za użytkowanie wieczyste, jako właściciel nieruchomości. Deweloperzy kupują grunty nieraz po bardzo zawyżonych cenach – chodzi o nabycie praw do dobrze położonej nieruchomości. Dlaczego godzą się na zapłatę takich cen? No właśnie, deweloperzy płacą jedynie max 25% ceny – opłata roczna. Resztę płacą użytkownicy wieczyści, którym deweloper sprzedaje mieszkania.

Jeżeli podoba się Tobie ten artykuł, kliknij LUBIĘ TO! na Face Book’u – po prawej stronie,
a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami.Face Book - dołącz
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,