
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
Warto przypomnieć, iż w Polsce mamy do czynienia z kilkoma rodzajami praw do nieruchomości, ale wyłącznie 2 z nich są w powszechnym użyciu. Jest to prawo odrębnej własności oraz tzw. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest ono zbywalne i również przechodzi na spadkobierców, jak też podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego „Własność i inne prawa rzeczowe”.
Własność, moja własność
Właściciele spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego mogą te prawo przekształcić w prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego. Po co? Hmmmm, chociażby po to, aby mogli w pełni skorzystać z amortyzacji nieruchomości, jakby zdecydowali się je np. wynajmować i zarabiać więcej dzięki wykorzystaniu tej tarczy podatkowej.
Zbycie nieruchomości a podatek
Na rynku wtórnym jest tak, że podatku nie zapłaci ten, kto będzie minimum 5 lat kalendarzowych właścicielem sprzedawanego mieszkania. Inaczej skarbówce należy się (ciekawe za co?) 19% podatku od zysku.
Sprawa z tytułu tego artykułu dotyczy przypadku:
- gdy kiedyś tam (powiedzmy 30 lat temu) Kowalski zakupił w spółdzielni mieszkaniowej lokal mieszkalny – a dokładnie spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu
- 2 lata temu (w 2017) Kowalski dokonał przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu na prawo odrębnej własności – w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych
- teraz zbywa swoje mieszkanie (sprzedaje prawo własności).
Rodzi się pytanie, czy Kowalski musi zapłacić podatek, czy też nie?
Otóż nie musi, bowiem mamy tu do czynienia jedynie ze zmianą formy prawnej przysługującego podatnikowi zbywalnego prawa do lokalu. Nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, następuje w momencie ustanowienia (nabycia) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Więc datą nabycia lokalu przekształconego będzie data nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Termin pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Mam nadzieję, iż teraz nie będzie wątpliwości, kiedy i czy należy płacić podatek. Chętnych, do zgłębienia tego zagadnienia odsyłam bezpośrednio do źródła.
Źródło:
Interpretacja Indywidualna z 19.06.2019 r. sygn. 0112-KDIL3-2.4011.214.2019.1.DJ