RSS

Ulga mieszkaniowa PIT od 2019 r.

25 Czer
Ulga mieszkaniowa PIT od 2019 r.

Własne cele mieszkaniowe

Od 1 stycznia 2019 r. nowelizacja UPDOF (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) zmieniła warunki korzystania z tak zwanej ulgi mieszkaniowej. Przede wszystkim został wydłużony okres, w jakim podatnik może z niej skorzystać. Poprzednio były to 2 lata, aktualnie są to 3 lata. Chodzi oczywiście o ewentualne opodatkowanie dochodów ze sprzedaży nieruchomości w ciągu 5 lat kalendarzowych od momentu nabycia do niej praw. Czyli zamiast dzielić się z US pieniędzmi, można je zainwestować w inną nieruchomość; pod kilkoma warunkami.

Wolne od podatku PIT są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe. Dlatego też aby ponoszone wydatki zostały uwzględnione w ramach ulgi mieszkaniowej, w terminie 3 lat od sprzedaży nieruchomości (licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie praw) powinno dojść do nabycia prawa własności lub określonego prawa majątkowego.

Kolejnym rozwiązaniem jest umożliwienie zaliczania do wydatków na własne cele mieszkaniowe również wydatków poniesionych na przebudowę (remont) lokalu (budynku) jeszcze zanim podatnik stanie się jego właścicielem. Podatnik musi stać się właścicielem przed upływem 3 lat, aby mógł z tego skorzystać.

Wydatki podatnika

Do wydatków na własne cele mieszkaniowe zalicza się m.in. wydatki na:

 • nabycie budynku mieszkalnego,
 • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
 • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
 • budowę, adaptację czy remont własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego,

Za wydatki na własne cele mieszkaniowe uznaje się też wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami, w tym także tzw. kredytu refinansowego i konsolidacyjnego, zaciągniętych na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Uwaga: uznaje się wyłącznie wydatki na spłatę kredytu, zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Kwota zwolnienia

Kwota zwolnienia jest niestety limitowana. Zależy ona od tego, w jakiej części zostanie wydatkowany przychód na cele mieszkaniowe. Innymi słowy: zwolniony będzie dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

 

Wyliczenie zwolnionego z podatku dochodu

Wychodzimy ze wzoru:

dochód x wydatki na cele mieszkaniowe / przychód z odpłatnego zbycia = dochód zwolniony

Legenda:

Przychód z odpłatnego zbycia: wartość nieruchomości (może być pomniejszona o koszty nabycia – notariusz, PCC)
Wydatki na cele mieszkaniowe: zostało to omówione powyżej.
Dochód: przychód pomniejszony o koszty.

Przykład wyliczenia sumy zwolnionej

Inwestor zakupił 2 lata temu na licytacji komorniczej mieszkanie za 200.000 PLN. Doprowadzenie mieszkania do stanu użytkowego (remont, adaptacja) pochłonęło kolejne 100.000 PLN. Inwestor na wszystko ma faktury. Plany inwestora się zmieniły i sprzedał to mieszkanie za 380.000 PLN w trzecim roku od otrzymania postanowienia o przysądzeniu własności. Inwestor nie zapłacił 19% podatku od dochodu i zdecydował się na budowę domu jednorodzinnego za cenę 450.000 PLN

Przychód z odpłatnego zbycia: 380.000
Koszty uzyskania przychodu: 300.000
Dochód: 80.000
Wydatki na cele mieszkaniowe: 450.000
Dochód podlegający zwolnieniu: 80.000 x 380.000 / 450.000 zł = 67.555 zł

Do opodatkowania pozostaje dochód w kwocie: 80.000 – 67.555 = 12.445 zł,
czyli do zapłaty będzie: 12.445 x 19% = 2.365 zł

Jeżeli przychód z odpłatnego zbycia w całości zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości zwolniony z podatku.


Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
 
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

One response to “Ulga mieszkaniowa PIT od 2019 r.

 1. Rafał

  30 czerwca 2019 at 7:10 PM

  Napisz jeszcze jak wygląda sytuacja kiedy inwestor wydaje przykładowo część przychodu oraz jakby to wyglądało gdyby inwestor uzyskał przychód np 200k i w to miejsce kupił dwa mieszkania po 100k jak wtedy to wygląda.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: