RSS

Nie sprzedaż mieszkania bez tego zaświadczenia

04 Lu
Nie sprzedaż mieszkania bez tego zaświadczenia

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Wraz z rozpoczęciem nowego 2019 roku weszły w życie przepisy, wedle których grunty w użytkowaniu wieczystym zabudowane budynkami mieszkalnymi przekształciły się w prawo własności. Może w innym artykule opiszę dokładnie o co z tym wszystkim chodzi, ale w danej chwili skupić się chcę wyłącznie na konsekwencjach dla osób zbywających lub handlujących nieruchomościami mieszkalnymi.

Zaświadczenie o przekształceniu prawa

Jeżeli jesteś posiadaczem mieszkania w budynku wielomieszkaniowym (wieżowiec, kamienica, blok), który dotychczas stał na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, to zanim je sprzedaż, musisz zdobyć z urzędu gminy zaświadczenie. W zasadzie to musisz wypisać wniosek o wydanie zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Uwaga: jeżeli na działce gruntu, oddanej uprzednio w użytkowanie wieczyste, na której znajduje się budynek mieszkalny, również znajduje się np. lokal użytkowy, to przepisy ustawy pozostawiają taki stan rzeczy – innymi słowy nie dochodzi do przekształcenia i … nie masz się co martwić 🙂 Przekształceniu podlega grunt zabudowany wyłącznie budynkiem mieszkalnym. A wiedz, że na jednej działce gruntu może stać cała masa różnych zabudowań.

Notarialna umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego

Dlatego wcześniej napisałem, że musisz otrzymać ww zaświadczenie z urzędu gminy, gdy chcesz sprzedać komuś mieszkanie w budynku stojącym na gruncie w użytkowaniu wieczystym, ponieważ sąd wieczysto-księgowy tego wymaga. Brak zaświadczenia wiąże się z odrzuceniem wniosku przez sąd, czyli bez niego nie nastąpią żadne zmiany w księdze wieczystej lokalu.

Urząd gminy

Na wystawienie zaświadczenia urzędnicy mają chyba 60 dni. 60 dni!! Ile transakcji może rozsypać się w tak długim czasie! Dlatego też, gdy tylko w Twojej głowie zaświta myśl

a może sprzedam mieszkanie

od razu postaraj się o załatwienie tego zaświadczenia. 60 dni to … urzędowy czas. Jak poprosisz, to dostaniesz je może w niecały tydzień. 7 dni to też długo, zwłaszcza, jak ktoś robi flip‚a i ma już potencjalnie zainteresowaną osobę z gotówką. Niestety to zaświadczenie mogą podpisać wyznaczone osoby z bardzo skromnego grona (np. prezydent miasta); a że mają i tak pełne ręce roboty, to …

Koszt zaświadczenia

Ponieważ ustawa z automatu przekształca grunty z użytkowania wieczystego w prawo własności (ale tylko te z budynkami mieszkalnymi), to z automatu to będzie zrobione … w ciągu roku. Natomiast Tobie, przy sprzedaży, takie zaświadczenie potrzebne jest TERAZ i często NATYCHMIAST. Dlatego też musisz za to TERAZ zapłacić 50 zł (znaczek skarbowy).

Mało tego, ponieważ okazuje się, że do ksiąg wieczystych trafia roszczenie z tytułu niezapłaconej opłaty. Jeżeli masz roczną kwotę ustawioną na jakieś kilka złotych (np. 5 PLN), to lepiej jest zapłacić za te 20 lat z góry (20 x 5 = 100 PLN), niż później płacić 200 zł za wykreślenie roszczenia z KW 🙂


Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
 

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: