RSS

Księga wieczysta po numerze działki

20 Sier
Księga wieczysta po numerze działki

Wyszukanie numeru KW po numerze działki gruntu

Jeszcze do niedawna sprawa była dość prosta. Należało skorzystać z geoportalu, aby prawidłowo określić lokalizację – czyli działkę gruntu. Potem wystarczyło, że się kliknie na informacje i wyskakiwały dane z katastru, w których znajdował się również numer KW tejże działki. Mając nr KW działki, można było dojść do numerów ksiąg wieczystych np. wszystkich lokali w danym budynku. Niestety jakieś chyba 2 lata temu usunięto numery KW z ogólnodostępnych informacji dodatkowych z pozycji geoportalu.

Więc jak zdobyć informacje o numerze KW działki gruntu? Cóż, znowu odsyłam do portalu księgi wieczyste po numerze działki. Na stronie głównej znajduje się taka zakładka:

kw po numerze działki

To dzięki niej znajdziesz poszukiwany nr księgi dla wybranej działki gruntu.

ALE zanim wpiszesz tam cokolwiek, proponuję jednak w pierwszej kolejności skorzystanie z geoportalu i spisanie z niego konkretnego numeru działki. Jest to na tyle ważne, że ten numer jest dość długi i każdy błąd może skutkować wynikiem negatywnym lub też odszukaniem w bazie zupełnie innej działki, niż ta, o którą Ci chodzi.

geoportal

Księga wieczysta lokalu z KW działki gruntu

Konkretną księgę wieczystą możesz znaleźć również poprzez inny nr KW – np. lokalu znajdującego się w tym samym budynku. Dlaczego tak? Ponieważ w księdze wieczystej jest podany nr KW księgi głównej – tzw. macierzystej. Jest to numer KW działki gruntu, na którym jest posadowiony np. budynek. Wchodząc w taką księgę można zobaczyć wszystkie księgi wyodrębnione (np. numery KW lokali w danym budynku).

Czy zawsze jest możliwe pozyskanie numeru KW jakiegoś lokalu posiadając inny nr KW (działki, czy też lokalu sąsiedniego)? Niestety nie. Jeżeli np. stary budynek jest własnością spółdzielni mieszkaniowej, gdzie nowi nabywcy dopiero zakładają KW do lokalu (gdzie poprzedni właściciel nie miał założonej KW), to w tej księdze może nie być nr księgi macierzystej. To tak w skrócie. Czyli nie zawsze mając nr KW gruntu pod budynkiem dowiesz się numerów KW lokali w budynku.

Działki gruntu pod budowę

Miasta rozrastają się, powiększając tym samym swój obszar. W moim mieście można zauważyć, że jeszcze 25 lat temu po polach jeździły kombajny zbierające zboże, a w przeciągu kilku lat powstało na tych właśnie polach kilka nowych osiedli zapewniających dach nad głową dla tysięcy lokatorów. Kiedyś każdy rolnik miał swoje pole – działkę gruntu. Zazwyczaj były to dość spore powierzchnie liczone w hektarach. Z każdej tak dużej działki zostały wyodrębnione poszczególne działki budowlane. Więc jest bardzo duża szansa, że mając numer księgi macierzystej, automatycznie zdobędziesz numery wielu ksiąg wyodrębnionych a propos poszczególnych działek budowlanych, z których dojdziesz do numerów KW poszczególnych lokali usługowych, czy też mieszkalnych.

Zobacz, jak to wygląda na geoportalu:

geoportal działki gruntu

Nr KW działek sąsiednich

Mając numer KW jakiejś działki, możesz pokusić się o próbę namierzenia działki sąsiedniej dodając lub odejmując ostatnią cyfrę. Sprawdza się to w tedy, gdy gmina nadawała numery KW poszczególnym działkom po kolei. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Wystarczy, że masz jakiś nr KW, który składa się z 3 części:

  • pierwsza określa lokalizację (np. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław)
  • druga to właściwy numer księgi
  • trzecia ostatnia to cyfra kontrolna

numer KW

Posiadając numer jakiejś działki np. w Szczecinie, wpisujesz go w formie SZ1S / 00012345 / … i zamiast środkowego numeru, podajesz o jeden wyżej czyli Sz1S / 00012346 / … Trzeci (ostatni) numer jest cyfrą kontrolną, więc wystarczy, że spróbujesz wpisać między 0 a 9 a zawsze w któryś trafisz.

Tym sposobem można namierzyć księgę macierzystą budynku obok. Niestety działa to tylko w tedy, gdy urzędnicy nadawali numery po kolei. Niestety na przestrzeni lat mogło się dziać tyle, że numery działki sąsiedniej mogą być zupełnie z kosmosu. Dlatego też najprostszym i chyba najłatwiejszym sposobem na dotarcie do informacji o konkretnej działce jest skorzystanie z programu: księgi wieczyste po numerze działki.


Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami
 
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: