
Licytacja komornicza nieruchomości
Nastąpiła mała zmiana Kodeksu Postępowania Cywilnego odnośnie licytacji komorniczych – dokładnie to rozdział 5 „warunki licytacyjne”, mająca znaczący wpływ na postępowanie związane z uzyskaniem aktu własności do nieruchomości. Zmiana nastąpiła już jakiś czas temu, ale dopiero teraz, powoli wchodzi w życie. Jeszcze nie dotyczy najstarszych spraw, prowadzonych w dalszym ciągu, ale o tym która sprawa już podlega nowemu brzmieniu przepisu – decyduje sąd.
Główna zmiana w przepisach
Zmienił się przepis powołany w art. 967 KPC.
Starsza wersja:
Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu sąd wzywa licytanta, który uzyskał
przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył
na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w
gotówce. Na wniosek nabywcy sąd może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny
nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca.
Wersja obowiązująca:
Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę),
aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy Ministra Finansów cenę
nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy komornik może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca.
PS
Tu możesz zapoznać się z aktem jednolitym: Kodeks Postępowania Cywilnego
Opis procedury zapłaty ceny
Po wygranej licytacji, przyszły nabywca musi czekać do uprawomocnienia się tzw. przybicia. W danej chwili po tym fakcie będzie wzywany, już nie przez sąd, ale przez komornika, do uiszczenia reszty ceny z wylicytowanej kwoty.
Niby żadnej różnicy nie ma. A jednak! Sąd przesyła dokumenty (prawomocne przybicie) komornikowi i … wyłącznie komornikowi. Jako nabywca licytacyjny nie wiesz, kiedy nastąpiło uprawomocnienie przybicia – oczywiście dopóki sam się tego nie dowiesz w sądzie (telefonicznie lub osobiście). Komornik po otrzymaniu tych dokumentów wzywa nabywcę do uiszczenia całej kwoty. Pojawia się problem techniczny. Rachunek depozytowy, na który nabywca ma wpłacić gotówkę znajduje się pod kuratelą Ministra Finansów (wydzielone subkonta Banku Gospodarstwa Krajowego), do którego dostępu komornik nie ma. A kto ma? Sąd, oczywiście 🙂 Ale skoro to już komornik wzywa nabywcę do zapłaty reszty ceny, to komornik również odpowiada za poprowadzenie tej sprawy do końca. Więc skąd komornik będzie wiedział, że nabywca wpłacił kasę? Komornik może tego dowiedzieć się w sądzie, wysyłając oficjalne zapytanie i oczekując odpowiedzi.
UWAGA:
Odnośnie samej licytacji, przybicia, zapłaty ceny, wydania nieruchomości, ewentualnych eksmisji lokatorów – to wszystko opisuję w swoim poradniku Okazje Rynku Nieruchomości który to na bieżąco aktualizuję. Jeżeli chciałbyś zacząć inwestowanie w nieruchomości z licytacji, to polecam ten poradnik, ponieważ dla wielu inwestorów jest on jedyną tak szczegółową instrukcją działania, jaką można spotkać na rynku.
Rada dla inwestora
Dowiedz się w sądzie na jakie subkonto bankowe masz wpłacić resztę ceny, a na jakie koszty sądowe – powiedzą (najlepiej pytać się w wydziale egzekucyjnym), ponieważ łaski nikt nie robi. Kolejno dowiaduj się, czy przybicie się uprawomocniło i nie czekaj na wezwanie od komornika, tylko od razu zrób przelew, którego potwierdzenie wyślesz komornikowi na e-mail. W ten sposób przyśpieszyć możesz całą procedurę o pełny miesiąc.
Akademia Inwestowania w Nieruchomości Wrocław
7 marca 2018 at 2:28 PM
Kupujesz lokale na licytacji, które są zamieszkałe czy puste? Nie boisz się lokatorów, którzy są tam obecni?
Bartosz Dolinkiewicz
7 marca 2018 at 3:03 PM
Wszystko zależy od podejścia, doświadczenia, wiedzy, szybkości podejmowania słusznych decyzji, negocjacji i … w małej mierze szczęścia.