
Mieszkanie dla inwestora
Kilka tygodni temu przeczytałem wpis na portalu społecznościowym odnośnie sprzedaży mieszkania. Była to reklama właściciela, który chciał pozbyć się z zyskiem nieruchomości lokalowej usytuowanej w Łodzi, w bliskiej lokalizacji politechniki, itd. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak to ogłoszenie przykuło moją uwagę. Autor podkreślał, iż jest to idealna okazja dla osoby chcącej inwestować w nieruchomości na wynajem. Ogłoszenie miało krzykliwy tytuł „Mieszkanie dla inwestora„. Ogólnie lokal na załączonych zdjęciach prezentował się bardzo dobrze. Był po generalnym remoncie i już nawet kompletnie wyposażony.
Zainteresowały mnie pewne fakty, jak choćby:
- wspomniany przez autora wpisu okres zwrotu oraz obliczenie zyskowności, a w zasadzie to podany na tacy wynik, jaki to nabywca będzie mógł uzyskać: 12,9% = 7,5 lat
- i to, że na 50 m² znajdowały się aż 4 pokoje.
Analiza danych o nieruchomości
Wypisałem 5 głównych punktów, dzięki którym można zweryfikować konkretną lub potencjalną inwestycję w daną nieruchomość:
- Jak (w jaki sposób) został obliczony zwrot z inwestycji?
- Czy mówimy o założeniach (teorii), czy też o rzeczywistej inwestycji?
- W którym momencie (czasu) inwestycji jest liczony zwrot?
- Dla jakiego typu biznesu jest/był liczony zwrot?
- Sposób finansowania
Omówiłem to wszystko w poniższym filmiku:
Więcej możesz doczytać np. w artykule analiza nieruchomości oraz w artykule poświęconym wzorom na ROI i ROE
Praktyczne szkolenie z inwestowania w nieruchomości
Natomiast obliczenia pokazałem na przykładzie rzeczywistego mieszkania, które nabyte zostało właśnie pod kątem inwestycyjnym z licytacji komorniczej. Na poniższym filmie omawiam kolejne etapy inwestycji w nieruchomości: od założeń co do ceny transakcyjnej, poprzez wydatki remontowe, po finansowanie zewnętrzne i na podatkach kończąc. Zobaczysz, jak każdy krok ma wpływ na wynik finansowy. To, co by się wydawało świetnym biznesem może na końcu okazać się porażką.
Przesłanie
Po obejrzeniu powyższych 2 filmów powinno się Tobie uświadomić to, że nic nie jest takie, na jakie wygląda i każdy potencjalny zakup nieruchomości powinno się dokładnie sprawdzić wyliczeniami finansowymi popartymi dobrą znajomością rynku. Tylko wtedy możesz liczyć na znaczne zmniejszenie ryzyka niepowodzenia przy inwestowaniu w nieruchomości.
Mariusz
17 października 2017 at 12:48 PM
Bardzo ciekawe szkolenie, bo można dowiedzieć się nowych rzeczy. Szybciej się łapie wiedzę z filmików, niż ze zwykłych artykułów 🙂