RSS

Przetarg na najem – warunki

18 Sier
Przetarg na najem – warunki

Gmina wynajmuje nieruchomości

W dniu wczorajszym po raz pierwszy brałem udział w przetargu, który miał na celu wyłonienie przyszłego najemcy nieruchomości, zamiast właściciela. Gminy dość często organizują takie przetargi, z różnych powodów:

 • nie chcą wyzbywać się majątku przez sprzedaż
 • nie mogą sprzedać – z różnych względów
 • chcą mieć stałe przepływy pieniężne
 • chcą mieć zapewniony stan wynajmowanej nieruchomości co najmniej jako niepogorszony; ale różnie z tym bywa
 • chęć dodatkowego przychodu z podatku od nieruchomości

Zazwyczaj (u mnie w mieście) do przetargów wrzucane są nieruchomości lokalowe. I zazwyczaj w czasie licytacji biją się jakieś 2 panie, które mają zamiar zrobić tam kolejny salon piękności, masażu, czy fryzjera 🙂 Ale są też nieruchomości w piwnicach, czy też pomieszczenia gospodarcze przeznaczone na magazyn, czy też większe lokale z przeznaczeniem na np. sklep. Ogólnie o przeznaczeniu informuje ogłoszenie.

Warunki w ogłoszeniach o przetargu

Podchodząc do każdej licytacji czy też przetargu najlepiej od deski do deski przestudiować i to ze zrozumieniem to, co gospodarz (dana gmina) sobie życzy. Niektóre nieruchomości może nabyć np. wyłącznie firma lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Dlatego też ważnym jest ówczesne przygotowanie dokumentów potwierdzających jak np. wyciąg z KRS lub wypis z ewidencji gospodarczej. Osoba fizyczna wystarczy, że zabierze ze sobą dowód osobisty.

Jest możliwość ustanowienia pełnomocnika, który za mocodawcę będzie występował podczas licytacji. Oczywiście gminy nie chcą dawać w najem nieruchomości podmiotom zadłużonym, czy takim, z którymi mają problemy. Dlatego też żądają, aby każda osoba wypełniła przed przetargiem stosowne oświadczenia. Można je sobie wypisać, ale raczej już na sali będą rozdawane odpowiednie druczki do wypełnienia. Tutaj chciałbym nawiązać do licytacji komorniczych, gdzie jak nie masz czegoś lub coś tam nie dopełniłeś od razu zostajesz zdyskwalifikowany. Natomiast przetarg gminny odbywa się ze stoickim spokojem – tutaj każdy ma czas na załatwienie formalności – przynajmniej jest tak u mnie w mieście 🙂

Wadium

O tym już chyba kiedyś wspominałem, ale warto powtórzyć, bo wiele osób nie wie podstawowych rzeczy. A więc, aby przystąpić do przetargu należy wpłacić wadium. Kwota wadium jest ustalana przez gminnych urzędników i podawana w ogłoszeniu o przetargu. W tymże ogłoszeniu jest data, do której wadium musi wpłynąć. I teraz po skończonej licytacji, jeżeli wygrałeś, to wadium będzie zaliczone w poczet pierwszej wpłaty czynszu najmu. Jeżeli nie wygrałeś żadnej licytacji, to wadium zostanie zwrócone w ciągu kilku dni. Urzędnicy proszą (rozdają wspomniane druczki), aby określić się, czy wadium ma być zwrócone na konto, czy też gotówką w kasie urzędu.

Niedopuszczenie do udziału w przetargu

Czytając ogłoszenie zauważyłem pewną niesamowitą informację. Ponieważ zazwyczaj chodzę na licytacje sądowe (komornicze), to było dla mnie niezłym szokiem. A więc wyobraź sobie, że do przetargu nie dopuszcza się osób, które:

 • nabyły co najmniej dwukrotnie prawo nawiązania stosunku najmu, w wyniku przeprowadzonych przetargów, a następnie nie przystąpiły bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy
 • złożyły oświadczenia, że są dłużnikami Miasta lub innych jednostek organizacyjnych
 • zajmują bez tytułu prawnego lokal stanowiący własność Miasta
 • dokonały wpłaty wadium po terminie

W zasadzie szokiem było dla mnie pierwsze wypunktowanie. Na licytacji komorniczej, jeżeli nie zapłacisz reszty ceny – tracisz wadium i nie możesz już nigdy brać udziału w licytacjach. A tu – w przetargu gminnym – okazuje się, że możesz sobie zalicytować nieruchomość (najem) i nie przystąpić do zawarcia umowy. Czyli jak masz konkurencję na sali, to licytujesz tyle, ile gwiazdy Ci podpowiedzą, i nie musisz przystąpić do umowy najmu. Zresztą mowa jest o dwukrotnym takim czynie, ale bez usprawiedliwienia! Więc ile razy można stosować taki wałek, wymyślając wiarygodne usprawiedliwienie, dlaczego to nie przystępuje się do umowy najmu?

Trzeci podpunkt też jest … świetny. To tak można?! 🙂

Ogólnie to każdy uczestnik przetargu może zaskarżyć czynności związane z jego przeprowadzeniem, co pewnie w praktyce opóźni tylko decyzje. Jednak jeżeli wypłynął na jaw fakty, że osoba/podmiot, która ma być ustalonym najemcą poświadczyła nieprawdę w przedłożonych komisji oświadczeniach (te wspomniane druczki), nie dostarczy wymaganych dokumentów, bądź nie ustanowi wymaganego zabezpieczenia ewentualnych roszczeń – gmina odstąpi sama od zawarcia umowy, a wadium w takiej sytuacji przepadnie na rzecz Miasta.

Kiedy ten „drugi” wygrywa przetarg

Jest jeden myk. Jeżeli osoba/firma, która zalicytowała za najwyższą stawkę nieruchomość do najmu i nie przystąpiła do umowy, to pierwszeństwo do zawarcia umowy ma osoba/firma, która zalicytowała drugą najwyższą stawkę. W takiej sytuacji ta druga osoba ma możliwość (nie mylić z musem), aby wejść w prawo do podpisania umowy najmu z gminą. Na decyzję ma się 7 dni. Od kiedy? Gmina ma 3 dni po upływie terminu ustalonego w protokole na zawiadomienie.

Jeżeli osoba z drugą najwyższą stawką nie przystąpi do umowy, bo nie musi – nieraz emocje opadną i znowu wraca zdrowy rozsądek – gmina będzie robić drugi przetarg. Kiedy? O to już pytaj urzędników.


Jak chcesz zdobyć szerszą wiedzę o przetargach oraz licytacjach komorniczych, to odsyłam do mojego ebook’a o nabywaniu nieruchomości.

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie oraz polub stronę na facebook’u, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułamiLubię TO - inwestowanie w nieruchomości
 
 

Tagi: , , , , , , , ,

2 responses to “Przetarg na najem – warunki

 1. bogdan

  2 września 2017 at 8:12 PM

  jakos niewiele nowego dowiedzialem sie, pustoslow. „Owczesne” czy wczesniejsze ?

   
  • Bartosz Dolinkiewicz

   2 września 2017 at 8:22 PM

   No widzisz, a ja się dowiedziałem z tego przetargu bardzo dużo i postanowiłem tę wiedzę przekazać innym. Przekaz jest na tyle wyraźny, że pewnie to „ówczesne” jest dobrze rozumiane jako „wcześniejsze”. Nie piszę wierszy, daję rady lub informacje.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: