RSS

Zakaz zbywania i obciążania nieruchomości

16 Maj
Zakaz zbywania i obciążania nieruchomości

Nieruchomość nie do ruszenia

Przeglądając jedną z ksiąg wieczystych pod kątem potencjalnej inwestycji we flip’a, Krzysiek zauważył dziwny wpis w dziale III, informujący o zakazie sprzedaży danej nieruchomości, a nawet obciążania hipoteki czy ogólnie prawa własności.

Artykuł stanowi kontynuację poprzedniej serii w związku z windykacją majątku dłużnika.

Informacje w KW

Na załączonym obrazku możesz zobaczyć dokładnie wszystko, co się dzieje w dziale III księgi wieczystej przeglądanej nieruchomości:

Zakaz zbywania i obciążania nieruchomości

Akty prawne

Zakaz zbywania i obciążania nieruchomości opisuje §2 art. 292 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego

Art. 292. § 1. Zabezpieczenie następuje w sposób wskazany w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 2. Zabezpieczenie grożącego przepadku następuje przez zajęcie ruchomości, wierzytelności i innych praw majątkowych oraz przez ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomości. Zakaz ten podlega ujawnieniu w księdze wieczystej, a w jej braku, w zbiorze złożonych dokumentów. W miarę potrzeby może być ustanowiony zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oskarżonego.

Możesz zapoznać się również ze stanowiskiem Sądu Najwyższego:

  • III CZP 33/10 (OSNC 2010, nr 12, poz. 162)
  • IV CSK 567/08

Praktyczne wykorzystanie zapisu o zakazaniu sprzedaży nieruchomości

Wynikający z ww artykułu zakaz nie jest sankcją orzekaną wobec oskarżonego (lub podejrzanego), tylko stanowi publicznoprawny instrument gwarancji realnego wykonania sankcji prawomocnie orzeczonej przez sąd. Innymi słowy, wierzyciel dochodzący swoich roszczeń wobec dłużnika może, poprzez sąd, zablokować próby pozbywania (spieniężania lub przejścia na innego właściciela) majątku przez dłużnika do czasu wyjaśnienia procesowego. Często zagrożony dłużnik sprzedaje wartościowe składniki swojego majątku, czyniąc późniejszą egzekucję wyroku nieskuteczną. Dlatego wierzyciel powinien, najlepiej jeszcze przed wytoczeniem powództwa lub najpóźniej wraz z pozwem, złożyć również wniosek o zabezpieczenie. Sąd wydaje orzeczenie o zakazie zbywania np. danej – konkretnej nieruchomości. Aby jednak taki zakaz był skuteczny, wierzyciel musi wpisać (wniosek do KW – koszt 60 zł) go w dziale III KW tej nieruchomości.

Dla inwestora taki zapis w dziale III KW ma konkretny wydźwięk – nieruchomość nie może zmienić właściciela. Dlatego tak ważne jest przeglądanie księgi wieczystej przed zakupem. Oczywiście raczej mówię tu o zachowaniu szczególnej ostrożności w momencie podpisywania umowy przedwstępnej, aby nie wmanewrować się z zaliczką czy zadatkiem w coś, co jest nie do kupienia i być stratnym na gotówce danej nieuczciwemu dłużnikowi, który nagle zniknie.

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie oraz polub stronę na facebook’u, a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami

 
 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 responses to “Zakaz zbywania i obciążania nieruchomości

  1. asdf

    19 września 2017 at 8:55 AM

    Ok ale jak wykreślić taki wpis? dłużnik spłacił dług (ugoda) czy to wystarczy, złożenie wniosku przez wierzyciela?

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: