RSS

Pełnomocnictwo

12 Sty
Pełnomocnictwo

Oświadczenie woli

Bardzo często zdarza się, że osoba, od której wymaga się pewnych ściśle określonych czynności, nie może ich wykonać. Za przykład można przyjąć zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskim banku, gdy sam zainteresowany przebywa poza granicami kraju; lub wynajem albo też i sprzedaż nieruchomości, gdy właściciel nie jest w stanie stawić się w określonym miejscu w danym czasie.

Zbawieniem może być udzielenie pełnomocnictwa np. przez właściciela lokalu. Na podobnych zasadach sam działam (wynajem.EZHome.pl) – klient daje mi swoje pełnomocnictwo do określonych czynności, które mogę w jego imieniu wykonać, i z takim samym skutkiem, gdyby to sam klient je wykonywał.

Plusy nadania pełnomocnictwa

 • oszczędność czasu – w tym samym czasie, gdy Twoje mieszkanie jest wynajmowane, możesz przebywać na wakacjach
 • wygoda – zrzucasz swoją robotę na kogoś innego; np. nie musisz uczyć się na biegłego księgowego, czy eksperta podatkowego

Minusy

Do minusów zaliczyłbym ryzyko, że osoba umocowana popełni czynność nie do końca lub zupełnie sprzeczną z życzeniem mocodawcy. Dlatego też pełnomocnikiem niech będzie osoba, której ufasz lub która swoją profesją zapewni najlepszą obsługę (adwokat, księgowy, inwestor).

Pełnomocnictwo notarialne

Wiele osób pracujących w urzędach gmin, u pośredników finansowych, w zakładach energetycznych lub gazowniczych, pośredników nieruchomości, czy nawet na poczcie, twierdzi, że MUSISZ mieć pełnomocnictwo potwierdzone przez notariusza, aby np. zawrzeć umowę pośrednictwa, zmienić warunki umowne, czy odebrać list polecony.

Jak to z tym jest?

Ponieważ przez kilka lat nie było mnie w Polsce, miałem podobne problemy. Stąd też ten artykuł.

Odpowiedzi udziela § 1 art. 99. Kodeksu cywilnego

Art. 99.
§ 1. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo
do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej
formie.
§ 2. Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na
piśmie.

Wytłumaczenie na przykładach:

 1. Jeżeli sam możesz odebrać list na poczcie, pokazując dowód osobisty – to również Twój pełnomocnik może, za okazaniem pełnomocnictwa i swojego dowodu osobistego, odebrać za Ciebie taki list.
 2. Jeżeli możesz podpisać umowę kredytu bez udawania się do notariatu, to Twój pełnomocnik również może tego dokonać za okazaniem zwykłego – pisemnego – umocowania.
 3. Nie da się zbyć nieruchomości bez notariusza. Sprzedaż nieruchomości odbywa się zawsze przez notariusza, więc Twoje pełnomocnictwo musi być podpisane notarialnie, aby miało moc sprawczą. Czyli stawiający się u notariusza Twój pełnomocnik musi posiadać pełnomocnictwo nadane mu przez Ciebie w obecności notariusza (na pełnomocnictwie może podpisać się zupełnie inny notariusz; ważne, że notariusz!) i oczywiście pełnomocnictwo musi zawierać czynność sprzedaży nieruchomości.

Wynajem nieruchomości

Do czynności związanych z wynajmem wystarczy zwykłe, papierowe pełnomocnictwo. Jednak warty zaznaczenia jest fakt, że takie pełnomocnictwo powinno posiadać pewne ściśle określone czynności, jak choćby: możliwość podpisywania umów najmu, ich wypowiadania, tworzenie i publikowanie ofert handlowych, okazywania nieruchomości osobom zainteresowanym, reprezentacji właściciela przed dostawcami mediów i/lub zarządcą budynku, czy nawet US, itd.

Wartym zaznaczenia jest fakt, iż Urzędy Skarbowe wymagają udzielenia pełnomocnictwa wyłącznie na ich drukach. Oprócz tego należy takie pełnomocnictwo opłacić (opłata skarbowa).

Słów kilka na zakończenie

Mam nadzieję, że nieco przybliżyłem Tobie sytuacje, kiedy będą wymagać od Ciebie, jako pełnomocnika, lub od Twojego pełnomocnika (Ty jako mocodawca) pełnomocnictwa notarialnego, a kiedy może to być zwykły kawałek papieru podpisany przez mocodawcę.

Jeżeli jesteś bardziej dociekliwy to zapraszam do zapoznania się z:

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami

Lubię TO - inwestowanie w nieruchomości

 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 12 stycznia 2015 w Prawo dotyczące rynku nieruchomości

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

One response to “Pełnomocnictwo

 1. K.Wódz

  19 marca 2017 at 12:05 AM

  pełnomocnictwo może być udzielone 1) w zwykłej formie pisemnej bez udziału notariusza 2) w zwykłej formie pisemnej z notarialnie poświadczonym podpisem 3) pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego

  Osobiście nie podpisałabym żadnej umowy z pełnomocnikiem, który okazuje się pełnomocnictwem opisanym w pkt 1, bo niby skąd mam wiedzieć czy taki pełnomocnik sobie tego pełnomocnictwa nie nabazgrał sam kwadrans wcześniej 🙂

  ps. bardzo fajny blog, mam nadzieję, że nie zniknie szybko z sieci . pozdrawiam

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: