RSS

Współwłasność

10 Czer
Współwłasność

Różnice między współwłasnościami

Współwłasność może występować jako łączna lub w częściach ułamkowych. Co to oznacza?

Współwłasność łączna

Oznacza to głównie małżeństwo. Ale może też oznaczać np. spółkę cywilną.

Jak się to ma do obrotu prawem do nieruchomości? Aby sprzedać np. mieszkanie, czy działkę należy mieć zgodę współwłaścicieli – czyli np. żony i męża. Jedno z nich może dać drugiemu pełnomocnictwo notarialne do czynności przekraczających zwykły zarząd – czyli zbycia ich wspólnego majątku.

Kupowanie nieruchomości

Jeżeli planujesz nabyć nieruchomość należącą do małżeństwa i wchodzącą do ich wspólnego majątku* upewnij się, że oboje chcą się pozbyć tej nieruchomości. Niejednokrotnie byłem świadkiem sytuacji, gdy jedno z małżonków miało wizję, która zupełnie odbiegała od wizji drugiego małżonka. W tym przypadku do tanga trzeba dwojga.

* może być sytuacja, w której jeden z małżonków, jeszcze przed zawarciem ślubu, dysponował nieruchomością; w tym przypadku sam może zarządzać nieruchomością jak chce

Współwłasność w częściach ułamkowych

Oznacza to, że każdy współwłaściciel posiada jakąś część nieruchomości. Tworzy się ułamek, gdzie całość wynosi 1/1. Jeżeli jest 2 współwłaścicieli, podział udziałów może wynieść 1/2 i 1/2 albo 3/4 do 1/4, itp. Współwłaściciele zazwyczaj tworzą rodzinę, która odziedziczyła spadek, ale możesz natknąć się na zupełnie obce sobie osoby.

Nabywanie nieruchomości

Pamiętaj, aby w pełni władać nieruchomością, musisz mieć 100% udziałów. Ułamki tworzą współwłaścicieli, którzy mogą mieć zupełnie inne poglądy na przyszłość i inwestowanie, niż Twoje. Może to prowadzić do wielu kłótni, a potem długotrwałych spraw sądowych.

Oczywiście możesz nabyć część mieszkania – np. 1/3. Oznaczać to będzie, że w 1/3 dana nieruchomość będzie Twoją własnością, a w 2/3 kogoś innego. W 1/3, czyli o Twój ułamek, będziesz obciążany kosztami, ale również w 1/3 masz udział w zyskach – jeżeli np. będzie to mieszkanie na wynajem. Będziesz miał również 33% udział (na to mieszkanie) w gruncie, czy nieruchomościach wspólnych.

Czy warto nabywać części ułamkowe nieruchomości, czy też nie warto – sam możesz dojść do odpowiedzi śledząc 2 przykłady, które pojawią się w kolejnym artykule.

Akty prawne:

Kodeks cywilny – art. 195 i dalsze, 1035 i dalsze.

Przeglądaj KW

KW - współwłasnośćW powyższym przypadku mamy do czynienia z 2 współwłaścicielami, z których każdy posiada 1/2 udziału.

Z kolejnych podrubryk działu II dowiesz się, kto jest współwłaścicielem nieruchomości.

Jeżeli chcesz pomocy w czytaniu KW – zapoznaj się z tym: szkolenie z KW

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami

Lubię TO - inwestowanie w nieruchomości

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

5 responses to “Współwłasność

 1. Maciej

  24 sierpnia 2014 at 3:42 PM

  Panie Bartoszu, mam do Pana pytanie.

  Jeżeli nieruchomość jest współwłasnością w częściach ułamkowych i jest wynajmowana, to właściciele rozliczają się z zysków z najmu proporcjonalnie do wysokości swoich udziałów. Natomiast gdyby była to współwłasność łączna, to czy tylko jedna osoba z małżeństwa może rozliczać taki dochód? Czy muszą rozliczać się po 50%?

   
  • Bartosz Dolinkiewicz

   24 sierpnia 2014 at 4:16 PM

   Zarządzam kilkoma mieszkaniami należącymi do małżeństwa (bez rozdzielności majątkowej). Podatki (ryczałt) rozliczam miesięcznie po 50% na poszczególnego małżonka.

    
   • Maciej

    24 sierpnia 2014 at 4:55 PM

    Rozumiem. Dziękuję za szybką odpowiedź.

     
   • Bartosz Dolinkiewicz

    24 sierpnia 2014 at 4:59 PM

    Jednak nie jestem pewien, czy jedno z małżonków mogłoby rozliczać cały przychód na siebie. Wydaje się to logiczne – jak przy dzieciach można, to pewnie przy wynajmie również. Do sprawdzenia – najlepiej na infolinii podatkowej, bo to jest proste zapytanie.

     
 2. Timor

  24 sierpnia 2014 at 11:31 PM

  Też zdarzyło mi się, gdy okazało się w ostatnim momencie, że żona niekoniecznie chce sprzedać mieszkanie, które należy do ich dwojga 🙂

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: