RSS

Służebność osobista mieszkania

15 Mar
Służebność osobista mieszkania

Czym jest służebność

Jest to prawo do zamieszkiwania danej nieruchomości. Rozumie się przez to prawo do:

 • zajmowania konkretnych pomieszczeń (pokoi) w celu wypoczynku,
 • przyrządzania posiłków (kuchnia),
 • sypialni,
 • korzystania z toalety,
 • itp. wynikających z normalnego życia w lokalu mieszkalnym.

Mający służebność mieszkania może również korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku jak choćby z piwnicy, pralni, podwórka, altanki śmietnikowej, czy strychu.

Akty prawne

Służebność osobistą reguluje Kodeks cywilny w artykułach 296-305.

Natomiast umowę dożywocia opisują artykuły 908-916 Kodeksu cywilnego.

Skąd bierze się służebność na nieruchomości

Służebność osobista a dokładnie dożywocie powstaje najczęściej jako zadośćuczynienie przeniesienia praw do nieruchomości.

Przykład:

Osoba starsza, samotna, zamieszkuje duże mieszkanie. Sytuacja materialna nie pozwala jej na odpowiednie opłaty oraz dbanie o nieruchomość. Decyduje się darować mieszkanie swojej córce, która wraz z rodziną wprowadza się do niego. W zamian córka zobowiązuje się do zapewnienia dożywotniego utrzymania byłemu właścicielowi.

Objawia się to:

 • przyjęciem zbywcy jako domownika,
 • zapewnieniem pokarmu, ubrań, mieszkania, światła i opału,
 • odpowiednią pomocą i pielęgnowaniem w chorobie,
 • opłaceniu kosztów pochówku.

Dożywotnikiem nie musi być wcale babcia, czy dziadek. Dożywocie można zastrzec również na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.

Musisz zdawać sobie sprawę, że służebności może być kilka rodzai, np. służebność gruntowa.

Jaki związek ma służebność z obrotem nieruchomościami

Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie następuje z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia.

W razie sprzedaży nieruchomości obciążonej prawem dożywocia, nowy właściciel ponosi osobistą odpowiedzialność za wszystkie świadczenia tym prawem objęte. Oznacza to, że nabywca przejmuje na siebie zapewnienie dożywotnikowi tego wszystkiego, o czym pisałem powyżej w przykładzie.

Utrata prawa do dożywocia

Prawo dożywocia jest niezbywalne. Można, w wyjątkowych sytuacjach, zamienić je na dożywotnią rentę – za zgodą sądu. Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Gdy do tego dojdzie, zbywca powinien okazać akt zgonu osoby uprawnionej do dożywocia przy umowie sprzedaży nieruchomości obciążonej takim prawem.

Skąd wiadomo, że nieruchomość posiada służebności

Służebności są wpisywane w księgę wieczystą danej nieruchomości. Niestety nie wszystkie!! Umowa dożywocia widnieje na akcie notarialnym umowy sprzedaży/darowizny. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z tymi dwoma dokumentami.

Zapisz się na listę (śledź blog) po prawej stronie,a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami

Lubię TO - nieruchomości

 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 15 marca 2014 w Prawo dotyczące rynku nieruchomości

 

Tagi: , , ,

One response to “Służebność osobista mieszkania

 1. kobietaekonomista

  1 Maj 2014 at 4:32 PM

  Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za dożywotnią opiekę jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób które posiadają nieruchomość, a nie mają środków na utrzymanie siebie i nieruchomości. Jest to dobry sposób zabezpieczenia zwłaszcza jeśli mają jakąś bliską osobę, która mogłaby się nimi zająć. Zwykle jest to ktoś z rodziny. Otrzymuje on w zamian rekompensatę w postaci mieszkania, ale powinien pamiętać, że prawo dożywocia jest niezbywalne i wiąże się z opieką nad tą osobą do momentu jej śmierci. Jest dużo sytuacji, gdy zmieniają się stosunki między zbywcą mieszkania i opiekunem. Przestają się dogadywać, dochodzi do różnicy zdań a nawet poważnych kłótni i w pewnym momencie dla obu stron taka umowa może stać się kłopotliwa. Wtedy rozwiązaniem jest zamiana dożywocia na rentę za pośrednictwem sądu o ile opiekun jest w stanie płacić taką rentę. Można ją jednak ustanowić tylko w wyjątkowych sytuacjach gdy przykładowo siostrzeniec, który zawarł taką umowę z ciotką zbył otrzymaną nieruchomość bez jej wiedzy lub nie są w stanie mieszkać ze sobą, bo się nie zgadzają. Dobra wola czasami nie wystarcza na długo więc taka osoba , która przyjmuje na siebie obowiązek opieki dożywotniej powinna się dobrze zastanowić czy będzie w stanie spełnić wymagania.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: