RSS

Nabycie nieruchomości od komornika

16 Kwi
Nabycie nieruchomości od komornika

Okazyjny zakup nieruchomości

Kupno nieruchomości na licytacji komorniczej jest jednym ze sposobów na nabycie nieruchomości poniżej jej wartości rynkowej.

Komornik robi dwie licytacje. Pierwsza zaczyna się ceną wyjściową 3/4 wartości, czyli o 25% niższą, niż z operatu szacunkowego rzeczoznawcy majątkowego. Druga, jeżeli pierwsza nie przyniesie rozstrzygnięcia, rozpoczyna się wywołaniem od 2/3 wartości, czyli 33,33% mniejszą od wyceny rzeczoznawcy. Niżej już komornik niestety nie sprzeda.

Kolejnym asem dla inwestora w nieruchomości jest zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Gdzie odbywa się licytacja komornicza

Od 06 stycznia 2012 r. komornicy mają obowiązek obwieszczania o licytacjach na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej; adres www: www.licytacje.komornik.pl

Oprócz podanej strony internetowej komornicy zamieszczają obwieszczenia w budynku sądowym i w lokalu organu gminy (np. Urząd Miasta), oraz w poczytnym w danej miejscowości dzienniku.

W obwieszczeniu zawarty jest konkretny termin (data i godzina) oraz miejsce (adres).

Jak kupić nieruchomość na licytacji

Musisz złożyć tzw. rękojmię, czyli w tym przypadku fizyczne potwierdzenie chęci przystąpienia do licytacji. Rękojmia (nie wiem dlaczego tak to nazwali w ustawie, ale może ktoś wytłumaczy w komentarzu?) wynosi 10% wartości nieruchomości. Wartość, jak też i suma rękojmi, podawana jest w obwieszczeniu komorniczym.

Licytacja odbywa się ustnie. Podbijasz cenę. Wygrywasz, jeżeli nikt Cię nie przebije. Zwycięstwo nazywa się przybiciem – tak, jakby sędzia przybił Ci piątkę, że wygrałeś.

Rękojmia zaliczona zostanie na poczet wpłaty. Innym, którzy brali udział w licytacji, a jej nie wygrali, rękojmia jest niezwłocznie zwracana.

Masz 2 tygodnie (max. miesiąc – gdy wnioskujesz o wydłużenie) na zapłatę reszty, czyli różnicy między ceną zalicytowaną a już wpłaconą rękojmią. Płacisz na podany rachunek depozytowy sądu.

Jeżeli nie zapłacisz, tracisz za karę rękojmię, czyli te 10% wartości nieruchomości, które wyłożyłeś aby nabyć możliwość licytowania.

Aha, możesz być jedynym, który licytuje, aby licytacja odbyła się i abyś stał się nabywcą. Musisz jedynie zalicytować kwotę wyższą niż 1% ceny wywoławczej – tzw. postąpienie musi być min 1%.

Wygrana licytacja komornicza – co dalej

Przybicie musi się uprawomocnić. Po czym sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, które de facto przenosi (po uprawomocnieniu) własność na nabywcę. Dopiero ten dokument daje prawo do zmiany właściciela w księdze wieczystej oraz katastrze nieruchomości.

Co z długami

Są dwie wiadomości: dobra i zła

Dobra jest taka, że wszelkie obciążenia, jak np. długi wobec banków, urzędu skarbowego, ZUS’u, czy innych wierzycieli wygasają. Nabywasz nieruchomość wolną od obciążeń. Nawet, jeżeli bank dostanie mniej, niż się należało, to hipoteka na wylicytowanej nieruchomości automatycznie wygasa.

Zła jest taka, że pozostają w mocy różne prawa jak choćby służebności drogi, przesyłu, prawa dożywotnika (osoby mającej prawo zamieszkiwania aż do śmierci), prawo użytkowania.

Postanowienie o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji jest podstawą do wykreślenia w KW wszystkich praw, które wygasły, zgodnie z planem podziału. Samo postanowienie jest wystarczające do wykreślania wszystkich obciążających zakupioną nieruchomość hipotek. Sam musisz jednak o to zadbać.

UWAGA:
Jeżeli chciałbyś poznać szczegóły licytacji to zobacz tę stronę
nieruchomości z licytacji komorniczych

Kliknij LUBIĘ TO! na FaceBook’u – po prawej stronie,
a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami.
Inwestycja w nieruchomości

Ważne informacje nt nieruchomości

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

7 responses to “Nabycie nieruchomości od komornika

 1. Paweł

  16 kwietnia 2013 at 5:28 PM

  Fajny artykuł. Szkoda, że nie opisałeś dwóch największych minusów takiego zakupu:
  – najczęściej zalicytowani lokatorzy zostają wciąż w mieszkaniu i nie można ich eksmitować (polskie prawo lokatorskie)
  – należna zapłata za mieszkanie musi nastąpić zwykle nie później niż 2 tygodnie po wygranej licytacji

   
  • Bartosz Dolinkiewicz

   16 kwietnia 2013 at 5:55 PM

   Dziękuję za słowa uznania. Ponieważ „licytacje komornicze” składają się na serię artykułów, to wszystko będzie stopniowo omawiane. W tym artykule „Licytacja komornicza nieruchomości” również poruszyłem w akapicie „Warunki licytacji” kwestię zapłaty za przybicie. W kolejnym – datowanym na 1 maja – opisuję ryzyka nabywania nieruchomości mieszkalnych na aukcjach komorniczych. Zachęcam więc do śledzenia bloga.

    
 2. Mariusz Pelczarski

  17 kwietnia 2013 at 9:05 AM

  Świetny wpis i z niecierpliwością czekam na kolejne o licytacjach komorniczych, bo temat bardzo mnie interesuje. Tydzień temu wygrałem pierwszą licytację komorniczą, więc za niedługo będę miał pierwsze doświadczenia praktyczne 😉

  Nie zgodzę się tylko co do tego:
  „Aha, możesz być jedynym, który licytuje, aby licytacja odbyła się i abyś stał się nabywcą. Musisz jedynie zalicytować kwotę wyższą niż 1% ceny wywoławczej – tzw. postąpienie musi być min 1%.”

  Ja nie zaoferowałem żadnego postąpienia – kupiłem mieszkanie za cenę wywoławczą. Tak samo jak jest kilku licytujących to pierwsza kwota może być kwotą wywoławczą a nie musi być z postąpieniem. Przynajmniej tak było na dwóch licytacjach, w których brałem udział 😉

   
 3. se mla

  2 sierpnia 2013 at 9:30 AM

  gratuluję świetnej strony oraz ciekawych artykułów.

  Niedawno zakupiłem na licytacji działkę rolno-leśną i w związku z tym mam kilka pytań:
  1. Jeśli wylicytowaną cenę wpłaciłem od razu w całości to po jakim czasie można oczekiwać uprawomocnienia się przybicia?
  2. Czy zostanę o tym fakcie poinformowany?
  3. Jak długo oczekuje się na postanowienie o przysądzeniu własności (PoPW)?
  4. Jeśli dobrze rozumiem to po jego uprawomocnieniu otrzymam listowne potwierdzenie tego faktu?
  5. Z tym dokumentem mogę pojawić się w wydziale ksiąg wieczystych i dokonać wymaganych zmian. Czy przy zmianach dokonywanych na podstawie PoPW pobierane są jakieś ekstra opłaty czy jest to bez znaczenia z jakiego powodu następuje zmiana w KW?
  6. Czy podatek od nieruchomości płaci się od daty uprawomocnienia się przybicia czy PoPW?
  7. Pytanie nie do końca związane z licytacjami komorniczymi a bardziej z KW. Grunt leży na terenie powiatu X, dawniej jednak ta miejscowość należała do powiatu Y i tam też założona jest księga wieczysta, oba miasta leżą na terenie tego samego województwa. Czy możliwe jest zatem przeniesienie KW z miasta Y do miasta X?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: