
Regulacje prawne
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych
Ustawa normuje podatek od nieruchomości oraz inne opłaty, które określa wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Przedmiot opodatkowania
Opodatkowaniu podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
- grunty;
- budynki lub ich części;
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Natomiast nie podlegają, o ile nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej:
- użytki rolne
- grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy
- inne specyficzne nieruchomości wymienione w art. 2. ust. 3
Budynek, wg ustawy, to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Jest to dość ważna informacja dla inwestorów lub osób budujących np. domek jednorodzinny. Podatek od nieruchomości zapłaci się w tedy, gdy dom będzie miał dach.
Podatnicy podatku od nieruchomości
- osoby fizyczne,
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące
- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych
- użytkownikami wieczystymi gruntów
- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie: a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości, b) jest bez tytułu prawnego
Współwłasność a opodatkowanie
Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.
Jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku.
Podstawa opodatkowania
- dla gruntów – powierzchnia;
- dla budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa (do 1,40 m 0%, do 2,20 m 50%)
- dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji nieruchomości w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.
Stawki podatkowe
Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa rada gminy, w drodze uchwały. Stawki nie mogą jednak przekroczyć górnych granic stawek kwotowych w podatkach i opłatach lokalnych ustanawianych corocznie przez Ministra Finansów.
Kiedy powstaje obowiązek płacenia podatku od nieruchomości
Obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona, albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli, albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Jeżeli w trakcie roku podatkowego nastąpiła zmiana sposobu wykorzystywania nieruchomości lub jej części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach:
- do dnia 15 marca,
- 15 maja,
- 15 września,
- 15 listopada roku podatkowego.
Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia.
7 responses to “Podatek od nieruchomości”