
Lokal
Wyobraź sobie jeden duży budynek np. wieżowiec. Lokal to część tego budynku, przeznaczona na cele mieszkaniowe lub inne (handlowe, usługowe, produkcyjne, użytkowe). Lokal może składać się z pomieszczeń (izb); musi być wydzielony trwałymi ścianami; musi służyć pobytowi ludzi. O przeznaczeniu lokalu decydują odrębne przepisy – tzn. przepisy określają, czy lokal może służyć jako mieszkalny czy np. jako sklep lub gabinet lekarski.
Przepisy regulujące: ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
Wyodrębnianie lokali
Odrębna własność lokalu powstaje z chwilą założenia księgi wieczystej i wpisu w niej.
Wyodrębnienie może zostać dokonane na 4 sposoby:
- W drodze umowy cywilno-prawnej w formie aktu notarialnego
- Właściciel budynku zawiera z kupującym umowę notarialną, którą wyodrębnia w swoim budynku jakiś lokal i równocześnie tą samą umową przenosi własność lokalu na rzecz kupującego
- Jeżeli budynek stanowi przedmiot współwłasności kilku osób, z której każda dysponuje do niego cząstką (ułamkowe prawo do całości). Współwłaściciele zawierają między sobą umowę notarialną, którą wyodrębnią w swoim budynku poszczególne lokale i równocześnie zdecydują, że każdy z nich w zamian za ułamkową cząstkę do całości, otrzyma na swoją własność konkretne lokale wyodrębnione.
- Wyodrębnienie własności lokali w drodze orzeczenia sądu znoszącego współwłasność dom (współwłaściciele nie są zgodni)
- Wyodrębnienie lokali w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela budynku – oświadczenie woli właściciela budynku złożone w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji właściciel wyodrębnia lokale dla siebie a budynek jako całość przestaje istnieć.
- Wyodrębnienie lokali w budynkach, co do których dopiero istnieje zamiar budowy. Deweloper zawiera umowy zobowiązaniowe, którymi to, jako właściciel lub użytkownik wieczysty gruntu posiadający pozwolenie na budowę, zobowiązuje siebie do wyodrębnienia i przeniesienia własności lokali na rzecz tych, z którymi umowy pozawierał i kiedy na gruncie wybuduje budynek. Umowy z deweloperem (zobowiązująca i przenosząca własność) muszą być w formach aktów notarialnych.
Pomieszczenia przynależne
Są nimi piwnice, komórki, strychy, pralnie, garaże. Pomieszczenia przynależne nie muszą w cale przylegać do danego lokalu, lecz stanowią integralną jego część.
Część wspólna
Nabycie lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi skutkuje nabyciem prawa w gruncie w części ułamkowej.
powierzchnia użytkowa lokalu + powierzchnia pomieszczeń przynależnych
—————————————————————————————————————————
suma pomieszczeń użytkowa lokali + suma powierzchni pomieszczeń przynależnych
3 responses to “Nieruchomość lokalowa”